6 rad: jak znaleźć firmę, która wykończy Twoje mieszkanie, a nie Ciebie?

Niebieska sypialnia
Marta Czerkies Porady 8 września 2016 1 Comment

Sądzisz, że wynajęcie architekta wnętrz to lepsze rozwiązanie niż samodzielne urządzanie mieszkania od A do Z? Zmartwię Cię. Nie zawsze. Dlatego jeśli szukasz firmy, która szybko i sprawnie wykończy Twoje mieszkanie, a nie Ciebie – koniecznie przeczytaj ten tekst!

Najlepsze przed Tobą … wybór ekipy wykończeniowej.

Kupiłeś wymarzone M. Kosztowało Cię to sporo czasu i energii. Najpierw śledzenie ofert developerów, wertowanie storn internetowych, szukanie mieszkania, które będzie właściwe do Twoich potrzeb. Szukanie mieszkania to jak druga praca, z tą różnicą, że w pracy nie doświadczasz tylu dylematów i zwrotów akcji. No i za szukanie mieszkania nikt ci nie zapłaci ani nawet nie poklepie przyjaźnie po ramieniu…

Jeśli dodatkowo starałeś się o finansowanie inwestycji i musiałeś prześledzić oferty co najmniej kilku banków i po tym całym procesie, czujesz się jak mimowolny ekspert w zakresie finansów.
Nic dziwnego, że moment zakupu odbierasz jako ulgę. Sądzisz, że najgorsze za Tobą? To chyba kupujesz mieszkanie po raz pierwszy. Prawdziwym wyzwaniem jest bowiem urządzanie wymarzonego mieszkania.

Na proces ten składa się tak wiele elementów, że przeciętny człowiek czuje się w nim jak w matriksie. Musisz wybrać glazurę, terakotę, podłogi, kolory ścian, oświetlenie, sanitariaty i całą masę materiałów wykończeniowych. Musisz wybrać odpowiednich fachowców: glazurnika, elektryka, hydraulika, stolarza, a jakby tego było mało jeszcze skoordynować ich pracę.

Od projektu do urządzenia.

W związku z tym na rynku pojawiły się firmy, które świadczą usługę polegająco na projektowaniu i urządzeniu mieszkań od A do i Z. Co zyskujesz w tej opcji? Z jednej strony dajemy Ci projekt wymarzonego mieszkania, które ma być dla Ciebie rodzinnym gniazdkiem, z drugiej oferujemy Ci święty spokój. Nadal chodzisz do pracy, spotykasz się z przyjaciółmi, prowadzasz dziecko do przedszkola, a pewnego dnia tak po prostu dostajesz klucze do mieszkania Twoich marzeń. I mieszkasz!

I żeby było jasne – to nie Ty musiałeś kłócić się z „panem Mitkiem”, to nie Ty wkurzałeś się, że „pan Mietek” nie przyszedł wtedy, kiedy się umawiał i wreszcie nie Ty musiałeś wysłuchiwać powtarzanego jak mantra: ,, będzie pan zadowolony”…

I tutaj dochodzimy do sedna. Wiem, że od samego początku tego tekstu zastanawiasz się jak u licha wybrać takiego doradcę. Zapewniam, że jeśli pokierujesz się poniższymi radami, będziesz w domu (i w przenośni i dosłownie).

Podczas wyboru ekipy zwróć uwagą na:

Rada 1. Wybierz firmę, która oferuje Ci zindywidualizowany projekt aranżacji Twojego mieszkania. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, bo wiele firm oferuje jedną z aranżacji, które znajdują się w jej katalogu. W tej opcji pewnego dnia możesz poczuć się dziwnie, kiedy odwiedzając znajomych znajdziesz się w bliźniaczym do Twojego mieszkaniu.

Rada 2. Wybierz firmę, która oferuje Ci sprawdzoną ekipę budowlaną z pisemną gwarancją. Nawet nie wiesz jak trudno dziś o profesjonalnych wykonawców. I jak łatwo wykonawcy mogą pogrzebać Twoje marzenia o pięknym mieszkaniu.

Rada 3. Wybierz firmę, która oferuje Ci profesjonalną koordynację prac wykończeniowych. Nawet nie wiesz jak to jest ważne. Właściwa koordynacja prac gwarantuje terminowe wykończenie mieszkania, jej brak to chaos, który prowadzi do przesuwania terminów, a nawet błędów.

Rada 4. Wybierz firmę, która ma jasny i przejrzysty dla Ciebie kosztorys. Tak! Nie każdy kosztorys jest przejrzysty. Czym się kierować? Uczciwym rozliczeniem: osobne faktury na każdy zakup do Twojego mieszkania, a nie za „pakiet”, czyli zbiorcza faktura za wszystko. Musisz wiedzieć ile za co zapłaciłeś. Nie bierz także firmy, która nakłada na Ciebie dodatkową marżę od zakupionych materiałów. Wybierz taką, która da Ci na nie rabat. Tak, jesteś tego warty!

Rada 5. Wybierz firmę, która jasno określi w umowie czas realizacji. Pamiętaj jednak, że wykańczanie mieszkania, to nie to samo co pisanie wpisu na blog. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na przyspieszenie lub opóźnienie tego terminu, a czas realizacji jest uzależniony od wielości mieszkania i stopnia skomplikowania projektu.

Rada 6. Chemia! Nie śmiej się, to bardzo ważny czynnik. Musisz poczuć, że nadajecie z projektantem/projektantką na tych samych falach. Musisz zobaczyć w nim lub w niej osobę godną zaufania. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Wybierz więc firmę, która robi na Tobie dobre wrażenie i ma dobrą aurę. Daruj sobie zadufanych snobów i wszelkiej maści cwaniaków.

Tyle konkretów. Obiecuję Wam, że kolejny wpis będzie traktował o. emocjach… Też nie możecie się doczekać?

Inne porady i teksty znajdziesz na www.martaczerkies.pl/blogDodaj komentarz

Your email address will not be published.